SUEDIA RESPINGE VACCINURILE COVID PENTRU COPIII DE 5-11 ANI, SPUNE CĂ NU EXISTĂ NICIUN „BENEFICIU CLAR” CARE SĂ DEPĂȘEASCĂ RISCURILE

13:58, 30 ianuarie 2022 | Actual, Externe, Social | 1 vizualizări | Nu există niciun comentariu Autor: FLUX ON-LINE

Britta Björkholm de la Agenția Suedeză de Sănătate a spus că nu văd niciun „beneficiu clar” al vaccinurilor cu COVID-19 pentru copii, care ar depăși riscul vaccinurilor.

Agenția de Sănătate din Suedia a decis să nu recomande vaccinarea cu COVID pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 11 ani, argumentând că nu există un „beneficiu clar” care să depășească riscurile implicate.

„Cu cunoștințele pe care le avem astăzi, cu un risc scăzut de apariție a bolilor grave pentru copii, nu vedem niciun beneficiu clar al vaccinării lor”, a declarat oficialul Agenției de Sănătate, Britta Björkholm, într-o conferință de presă, a raportat Reuters.

Instituția de știri suedeză Svenska Dagbladet a menționat că, pe lângă faptul că „copiii suferă rar de boli grave” ca urmare a COVID-19, simptomele „mai ușoare” ale variantei omicron au fost citate drept motiv pentru decizia Agenției Suedeze de Sănătate Publică.

Björkholm a recunoscut, de asemenea, referitor la vaccinul COVID că „inclusiv dacă este un vaccin sigur” cu „puține efecte secundare, există întotdeauna un risc minim” pentru astfel de „vaccinuri”.

Ea a adăugat că ar putea reconsidera decizia dacă apar rezultate diferite ale cercetării sau dacă se dezvoltă o nouă variantă COVID. Copiii considerați cu risc ridicat au deja acces la vaccinuri COVID în Suedia.

Reuters a recunoscut că, în timp ce ratele de infecție „înregistrate” sunt mari, spitalele și unitățile de asistență medicală „nu se află sub aceeași tensiune ca în timpul valurilor anterioare”.

Potrivit Sverige Radio, Björkholm a anunțat, de asemenea, că, deoarece simptomele variantei omicron nu sunt „la fel de severe” ca variantele anterioare, ei cred că ar trebui să înceapă să „elimine” „măsurile de control al infecției” începând din februarie.

Sursa: https://invictuswebmedia.com 

Rate article
FLUX on-line
Add a comment